بیانیه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کازان پیرامون گفت وگوهای هسته ای با 5+1

اگر بخواهیم تاملی اساسی بر معاهده NPT داشته باشیم جدای از بندها و مواد متفاوت آن، یک روح کلی که خود حاوی سه اصل مهم است را به راحتی در آن دریافت می­نماییم. این اصول که متاسفانه هیچگاه به اجرا در نیامده­اند عبارتند از:

اصل اول- منع تکثیرسلاح­های هسته­ای توسط کشورهایی که در صدد دست یافتن به انرژی صلح آمیز هسته­ای هستند.
اصل دوم-  خلع سلاح کشورهایی که دارای سلاح­های هسته­ای و کشتار جمعی­اند.
اصل سوم- حق دستیابی همه اعضای این معاهده به فناوری صلح آمیز هسته­ای. 

مطابق این اصول صرفا نوشتاری و آرشیوی! نه تنها قدرت­های هسته­ای می­بایستی از تعداد سلاح های موجود در زراد خانه­های هسته­ای خویش بکاهند، بلکه جهت دستیابی دیگر کشورها به انرژی پاک هسته­ای نبایستی از هیچ کوششی مضایقه نمایند. باز بر اساس همین معاهده بین­المللی است که به صورت واضح حق دستیابی و استفاده همه کشورها به انرژی صلح­آمیز هسته­ای به رسمیت شناخته شده است. جمهوری ایران اسلامی نیز که همواره خود را ملزم به رعایت مفاد این تعهد­نامه بین­المللی دانسته است اما در نزد عده­ای متبکر و زورگو تو گویی از چنین حقی جهت استفاده از این نعمت خدادادی بی­بهره است!
بدون شک تنها کشوری که التزام پی در پی خود را به مفاد ان پی تی به انحای مختلف به گوش جهانیان رسانیده جمهوری اسلامی ایران بوده است. مسولین نظام مقدس جمهوری اسلامی نه تنها بارها و بارها بر التزام قانونی و بین المللی به مفاد NPT تاکید نموده­اند، بلکه التزام دینی را نیز به عنوان اصلی لایتغیر مد نظر قرار داده­اند که فتوای مقام معظم رهبری در حرمت ساخت  سلاح های اتمی و استفاده غیر انسانی از انرژی هسته­ای خود برهانی واضح بر این مدعا است. علاوه بر این به گواهی تمامی گزارشات مدیران کل آژانس بین­المللی انرژی هسته­ای(البردعی و آمانو) جمهوری اسلامی نه تنها بر این عهد استوار بوده بلکه حتی گاه به تعهداتی فراتر از پادمان­های بین­المللی تن در داده است! حال سوال اینجاست که علی رغم شفافیت فعالیت­های هسته­ای ایران که روزانه صدها فیلم و عکس از آنها تهیه شده و هزاران نفر ساعت بازدید کارشناسان خبره آژانس را به خود دیده چرا اینقدر حساسیت و کارشکنی بر سر راه صلح آمیزترین فعالیت هسته­ای جهان دیده می­شود؟!
براستی اگر ایران عضو NPT است و تکالیفی را در این عضویت بر دوش پذیرفته مگر نباید از حقوق و مزایا آن نیز بهره مند گردد؟ آیا وضع کنندگان همین معاهده بین­المللی که خود برای دیگر کشورها قانون وضع می­کنند، به مفاد آن نیز پایبند هستند؟ اگر اینچنین است چرا کشوری که صدها کلاهک هسته­ای در زرادخانه­های پنهان و پیدای خود نگهداری می­نماید به اصول این معاهده پایبند نمی­باشد؟
مشخصا از قلدرترین و منفورترین کشوردنیا بایستی سوال شود که: تنها کشوری که از بمب اتم علیه بشریت استفاده نموده کدام کشور است؟! آیا جز شیطان بزرگ آمریکا پاسخ دیگری دریافت می­شود؟ براستی در کدامین محکمه بایستی داد سخن سر دهیم که مجرمترین کشور دنیا در زمینه هسته­ای، پر مدعاترین همه شده است! با نگاهی به کشورهای 1+5( داوران عرصه هسته­ای!) خواهیم دید که همه این کشورها از زرادخانه­های هسته­ای برخوردارند. با این وصف این کشورها با توسل به کدام یک از مواد NPT می­توانند کشوری که دارای شفافیت کامل فعالیت هسته­ای است را بارها و بارها محاکمه نمایند. اصولا در کجای NPT ذکر شده که کشورهای متهم ومجرم خود می­توانند نقش قاضی و داور صالح و عادل را ایفا نمایند؟! آیا غیر از این است که در این دنیای وانفسا و بهتر است بگوئیم جنگل بزرگ یک اصل حکومت می کند و آن:" الحق لمن غلب"

براستی اگر آژانس بین­المللی انرژی اتمی و مشخصا کشورهای 1+5 صداقت کافی جهت رعایت مفاد NPT را دارا هستند آیا نباید اولا به خلع سلاح خود که در واقع دشمنان شماره یک آرامش و امنیت بشری هستند همت گمارند و ثانیا کشورهای قلدری همچون رژیم اشغالگر قدس که دارای ده­ها و بلکه صدها کلاهک هسته­ای است را ملزم به امضای مفاد NPT نمایند؟ آری صرفا در این صورت است که می­توان اطمینان یافت اینان از جدیت و صداقت کافی در حل پرونده شفاف هسته­ای ایران برخوردارند. آیا وقت آن نرسیده که کشورهای آزاده، صلح جو و عدالت خواه این سنگرهای کلیدی و این پست­های بین­المللی را تصاحب نمایند؟

 با برشماری رفتار آمریکا و اذناب ناپاکش در ادوار مختلف گفتگوهای مربوط به پرونده هسته­ای ایران راهبردهایی شیطانی که اهم آنها عبارتند از بهانه گیری، سرگرم کردن مسئولین بلند پایه کشور به مسائل حاشیه­ای و حتی سرگرم کردن افکار عمومی دنیا به برنامه هسته­ای ایران و تلاش جهت ایجاد فضایی بین­المللی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است کشف می­شود. لکن در پس این راهبردها هدف غایی این شیطان بزرگ: تلاش جهت جلوگیری از الگو شدن ایران اسلامی برای دیگر کشورهای دنیا است. آمریکا و ایادی زروگویش به درستی به این نکته واقفند کشوری که بساط زورگویی و قلدری را در منطقه و حتی در دنیا برخواهد زد " ایران اسلامی است" نه ایران هسته ای. این واقعیتی انکار ناپذیر است که امروز ایران اسلامی انقلاب خود را از تنگه جبل الطارق نیز عبور داده و حتی می رود که قلب اروپا و دیگر کشورهای امریکای لاتین را نیز فتح نماید. آن چیزی که این مهم را محقق ساخته قدرت هسته­ای ایران نیست بلکه "ایران اسلامی" است که سنگرهای کلیدی جهان که همانا قلوب ملت­های جهان است را یکی پس از دیگری فتح کرده است.

 ما ایرانیان درسایه سار آموزه­های دینی خویش به خوبی با دو معنا و مفهوم آشنایی دیرینه داریم. اول معنای واقعی" مقاومت در برابر ناملایمات زمانه".  در پرتو همین معنا است که در برابر هجمه­های بی­امان زورگویان هسته­ای صبر پیشه کرده و لحظه­ای و ذره­ای ناامیدی و عقب نشینی درقاموس فکری و عقیدتی خویش راه نمی­دهیم. "تلاش شبانه روزی جهت  فتح قله­های علم و دانش و بالاخص در زمینه هسته ای"  دومین مفهومی است که در وجود ما جاری و ساری است.

سخنی نیز با نمایندگان کشورهای 1+5 در اجلاس مسکو داریم. هر چند دورنمای اجلاس مسکو  نیز همانند اجلاس استانبول و بغداد تیره و تار می­نماید( شاهد این قضیه عدم برگزاری جلسه معاونین و کارشناسان 1+5 با تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران است و خود همین مسئله یعنی عدم تعهد به اجلاس بغداد، دستاورد­های احتمالی نشست مسکو را نیز در هاله­ای از ابهام قرار می­دهد.) لکن آنان باید بدانند که شعار جمهوری اسلامی ایران در مباحث هسته­ای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته­ای برای همگان و دوری از سلاح­های کشتارجمعی و هسته­ای است و ذره­ای از این حق تحت هیچ فشاری عقب نشینی نخواهدکرد. جمهوری اسلامی ایران با عنایت و توجه کامل به دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی خود را مکلف کرده تا فتح همه قله­های عظمت و پیشرفت دست از تلاش برنداشته و در این راه همه سختی­ها و مشکلات زورگویان را تحمل خواهد کرد.

در پایان ما دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در شهر کازان کشور روسیه به جد از نمایندگان 1+5 می­خواهیم قبل از برگزاری هر جلسه­ای با دقت کافی مفاد تعهد نامه NPT را مطالعه نموده و جهت ایفای نقش در عرصه­های بین­المللی اولا خود عامل به رعایت همه اصول و مفاد آن باشند و ثانیا در پیگیری حقوق هسته­ای دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران تلاش صادقانه و درخور از خود بروز دهند.

 

والعاقبه لاهل التقوی و الیقین
دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کازان-روسیه

/ 0 نظر / 8 بازدید