بیانیه اتحادیه انجمنهای اسلامی اروپا به مناسبت 22 بهمن سال 91

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ     إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا 

بگو  حق آمد و باطل نابود شد، یقینا باطل نابود شدنی است 1

در تاریخ بشریت همواره روزهایی بوده اند که اثرگذاری تعیین کننده ای بر سیر تکاملی بشر داشته اند که در ادبیات قرآنی از آنها با عنوان یوم الله یاد شده است.

به گفته ی بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی که رحمت بیکران خداوند بر روح پاکشان باد، بیست و دوم بهمن نیز یکی از آن روزهای خاص می باشد که بدون شک تغییری اساسی و بنیادین نه تنها در نظام سراسر ظلم و طاغوتی حاکم بر کشور عزیزمان، که بر کلیت نظام ستمگرانه ی حاکم بر جهان داشته و خواهد داشت.

این روز تاریخی سرآغاز انقلابی بود که ریشه در فطرت الهی بشریّت دارد و ابلاغ کننده ی همان پیامی است که پیامبران، امامان و صلحا (سلام الله علیهم اجمعین) در راه محقق کردن آن مجاهدتهای خستگی ناپذیری کرده اند. به باور ما فصل مشترک تمام این مجاهدتها عبارتند از: پیام توحید، آزادگی، قیام علیه ستمگران زمان و دستگیری از مظلومین و مستضعفین و بر قراری حکومت عادلانه بر اساس احکام الهی که زمینه ساز شکوفایی تمام استعدادهای بشریست.

طی دو صده ی اخیر هجوم همه جانبه ی چپاولگران خارجی با برنامه های از پیش تنظیم شده چنان ضربه ای به منابع فرهنگی، ملّی و اقتصادی کشور وارد کرده بود که رهایی از این سلطه ی اهریمنی غیر ممکن می نمود.  دشمن بسیار دقیق تشخیص داده بود که برای دست اندازی و غارت منابع یک کشور در درجه ی اوّل باید آن چه را که باعث ایستادگی و مقاومت یک ملّت در مقابل هجوم بیگانه است از بین برد. یعنی از بین بردن عزّت نفس و ارزش های هویّتی فرهنگی یک ملّت که ریشه در معتقدات دینی مذهبی او دارد.

ملّتی که به ارزش های والای اخلاقی فرهنگی خود به دیده ی حقارت بنگرد به تدریج از درون تهی می گردد و همچون ظرفی است که چگونگی محتوایش را همان چپاولگران اندیشه و تفکّر انسانی در راستای پیشبرد مقاصد شومشان تعیین می کنند. زنده یاد جلال آل احمد در کتاب "غرب زدگی" چگونگی سیر این روند را با استعاره ای زیبا بیان کرده است، "ملّتی که از محتوای ارزش های خود خالی است همچون خوشه ی پوسیده ی گندمی است از درون خالی شده که با یک تلنگر از هم پاشیده می شود."

با نگرشی عمیق به سابقه عملکرد و سیاستهای دول استعماری در جهان به این نتیجه می رسیم که استعمار و استثمار برای پیش بردن مقاصد خود احتیاج به ابزارهایی دارند که یکی از مهمترین آنها استفاده از روشکنفرنمایانی است که آگاهانه یا نا آگاهانه در جهت پیشبرد مقاصد مستکبران و علی الظاهر به نفع ممالک خود در تلاشند. کتاب "در خدمت و خیانت روشنفکران2" گواهی مستدل بر این ادعاست که قلب هر آزاده ی طالب عزّت و شرف برای ملّت و مملکت خود را حقیقتا به درد می آورد. در تاریخ مملکت خودمان جملاتی نظیر "اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی شویم" یا "ما حتی قادر به ساختن یک لولهنگ نیستیم" با کمال تاسف از تراوشات فکری آن دسته روشنفکرنمایانسیت که داعیه دلسوزی برای مملکت و مردم خود داشتند. به شهادت رسیدن بزرگانی همچون شیخ فضل الله نوری، میرزا تقی خان امیر کبیر، آیت الله مدرس و بسیاری دیگر در راستای ایستادگی در مقابل نفوذ این تفکّر خطرناک بود. ایستادگی ای که علیرغم تمامی مشکلات تا به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) ادامه پیدا کرد.

در بیست و دوّم بهمن سال 1357، انقلابی به ثمر رسید که ریشه در اعتقادات اصیل مذهبی مردم داشت. اعتقاداتی که علیرغم تمامی تلاش ها برای استحاله و جایگزینی آن با اسلام آمریکایی همچنان به قوّت خود باقی مانده است. انقلاب اسلامی ایران در شرایطی به پیروزی رسید که نظام حاکم بر ایران تا بن دندان مسلح و مورد حمایت همه جانبه ی قدرت های استعماری جهان بود. مقاومت عزتمندانه در مقابل وقایعی همچون جنگ تحمیلی 8 ساله، خیانت سرسپردگانی چون بنی صدر، ترورهای کور منافقین و گروه های افراطی همگی ریشه در اصالت اعتقادات اسلامی مردم  داشت و بر همین اساس الگویی جدید مبتنی بر ایمان دینی به آزادگان جهان ارائه نمود. الگوی مبارکی علاوه بر به ارمغان آوردن عزت و سربلندی برای ملت ایران، دستاوردهای بزرگ دیگری چون پیشرفتهای چشمگیر علمی در عرصه های مختلف را در پی داشته و ایران اسلامی را به نمونه ای عینی از شعار «خواستن توانستن است» بدل ساخته است.

با این همه، وقایعی که بعد از جنگ تحمیلی بر کشورمان گذشت به خوبی نشان دهنده ی این واقعیت بوده که استعمار جهانی بعد از شکست در جنگ سخت افزاری (نظامی) برای مقابله با انقلاب اسلامی و جلوگیری از توسعه ی آن مبادرت به استفاده از روش هایی همچون جنگ فرهنگی، جنگ نرم، و جنگ اقتصادی نمود که تا به امروز نیز ادامه دارد.

دشمنان سلطه جو و ایادی داخلی آنها با توسل به تهاجم فرهنگی تلاش کردند اعتقادات مذهبی مردم را متزلزل ساخته و کار را به آنجا رساندند که توسط روشنفکرنمایان اصالت وحی، وثاقت قرآن کریم، وجود مبارک آخرین منجی عالم بشیریت (ارواحنا لتراب مقدمه الفدا) و مرجعیّت فقاهتی مورد تشکیک و حتی تمسخر قرار گرفت. توطئه شومی که با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب (دامت برکاته الشریف) از یکسو و روشنگری متفکران متعهد در کنار هوشیاری ملّت ایران از سوی دیگر، به شکست منجر شد. البته ماجرا به اینجا ختم نشد و متاسفانه در چند سال اخیر نیز شاهد تقلّا کردنهای جریان انحرافی جدیدی هستیم که در پی علم کردن ملّی گرایی در مقابل اسلام گرایی می باشد.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به این گونه جریان های التقاتی هشدار می دهد که با عبرت گرفتن از گذشته نسبت به اصلاح واقعی خود اقدام نمایند چرا که تجربیات تاریخی گواه بر آن است که مردم با بصیرت ایران اسلامی بخوبی سره را از ناسره تشخیص می دهند و اینگونه جریان های انحرافی در صورت عدم اصلاح خود یقینا از کشتی انقلاب بیرون رانده خواهند شد و همانگونه که تاریخ سه دهه اخیر نشان داده این انقلاب راه خود را تا وصل شدن به انقلاب جهانی امام زمان (عج) به فضل الهی ادامه خواهد داد.

در حوزه ی جنگ نرم نیز شاهد وقایعی همچون هجمه سنگین و همه جانبه ی رسانه های جبهه استکبار علیه نظام جمهوری اسلامی بوده و هستیم. در واقع جنگ روانی و دروغ پراکنی های گسترده، اصلی ترین حربه بدخواهان نظام مردم سالار دینی کشورمان است که با ظرافتی خاص و شیطنتی پیچیده همواره در مراحل مختلف وجود داشته است. اوج این تبلیغات دروغین در فتنه ی سال 88 مشاهده شد که بفضل خدای تعالی در نهم دی ماه همان سال و با بصیرت و صلابت ملّت به شکست انجامید. در زمان کنونی نیز بیم آن می رود که با توجه به در پیش رو داشتن انتخابات ریاست جمهوری دشمنان قسم خورده ی این انقلاب با همکاری عناصر داخلی در صدد بازتولید فتنه ای جدید با شعار "انتخابات آزاد" می باشند که قطعا با تمسک به فرامین ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای (حفظه الله تعالی) با شکست روبرو خواهند شد.

بعد از شکستهای مفتضحانه و سلسله وار قدرت های استکباری در سه حوزه ی جنگ نظامی، جنگ فرهنگی، و جنگ نرم، اکنون شاهد به میدان آوردن آخرین ترفند این قدرت ها، یعنی جنگ اقتصادی هستیم. جبهه رو به ضعف و اضمحلال دشمنان در سال های اخیر با گسترش وحشیانه و بی سابقه ی تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی، سعی در ایجاد نارضایتی در مردم و به انفعال کشاندن انقلاب اسلامی دارند. به باور ما دانشجویان این مکر شیطانی نیز بزودی و به خود آنها باز خواهد گشت چرا که به تحقق این وعده الهی یقین داریم که فرموده است: «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ – بی گمان کسانی که گفته اند پروردگار ما خداوند بی همتاست، سپس ]در این راه[ پایداری ورزیدند، نه بیمی بر آنهاست و نه غمی دارند3.

در حال حاضر 34 سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد. انقلابی که همچون زلزله ای کاخ مستکبرین جهان را لرزاند و هم اکنون شاهد پس لرزه های آن در منطقه می باشیم. در این برهه ی تاریخی، جهان اسلام در حال عبور از گردنه ی بسیار حساسی است که هوشمندی و تیزبینی بالایی را طلب می کند. بیداری کشورهای اسلامی منطقه نوید بخش آن است که صفحه ی جدیدی در تاریخ اسلام و جهان در حال ورق خوردن است و قدرت های استکباری از این مسئله سخت در هراسند. ایجاد تفرقه های قومی مذهبی توسط گروه های افراطی و به انحراف کشیدن موج بیداری اسلامی توسط روشنفکرنمایانی که اعتقاداتشان ریشه در تفکر گروه های سکولار، لیبرال و لاییک دارد از خطراتی است که انقلاب های منطقه را تهدید می کند که انشاالله با تمسک به آیات وحدت بخش قرآن کریم  و دوری از تفرقه  و با استفاده از تجربیات گرانقدر انقلاب اسلامی ایران یقینا جهان اسلام شاهد شکوفایی نوین خود خواهد بود.

در پایان ضمن دعوت از آحاد ملت به حضور پرشور و دشمن شکن در مراسم های دهه فجر به ویژه راهپیمایی یوم الله 22 بهمن، فرازی چند از وصیت نامه ی یکی از شهدای انقلاب اسلامی ذکر می شود تا هم موجب تبرک این مرقومه شده و هم تذکری برای همه ما باشد: "درود بر امام امت، نایب بر حق امام زمان (عج) حضرت امام خمینی که هر چه داریم از وجود با برکت ایشان است که اسلام و امت اسلامی را بعد از هزار و چهارصد سال دوباره زنده نمود. قدر امام را بدانید و خالصانه پیروش باشید، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی امانت الهی هستند. وظیفه ی همه ما پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن است. صلاح دنیا و آخرت ما در پیروی از ولایت فقیه می باشد. فعالانه در مسائل انقلاب و اجتماع شرکت نمایید. حضور گسترده و آگاهانه مردم ضامن انقلاب و اصول آن است. در نماز جمعه شرکت کنید و شعائر اسلام را زنده تر کنید"4.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

بهمن 1391

 

 

1. سوره ی الاسراء، آیه 81
2. در خدمت و خیانت روشنفکران، جلال آل احمد
3. سوره ی احقاف، آیه 13
4. وصیت نامه ی شهید پازوکی

/ 1 نظر / 13 بازدید
پگاه سعادت

سلام.وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید.خوشحال میشم به وب ما هم سر بزنی و نظرتو مطرح کنی.