معرفی انستیتو هوایی کازان

 

دانشگاه ملی تحقیقاتی-صنعتی کازان، به نام توپولف و معروف به کایی در سال 1932 تاسیس شد. در آن سالها این دانشگاه با عنوان انستیتو هوایی کازان، یکی از سه انستیتوی هوایی معروف دوران شوروی به همراه انستیتوهای مسکو و خارکف بود که با دو دانشکده ی آیرودینامیک و ساخت هواپیما آغاز به کار کرد. ولی این دانشگاه به زودی شروع به رشد کرد و زمینه های علمی بسیاری در آن وارد شد، به طوری که اولین دانشکده ی موتورهای عکس العملی شوروی در آنجا تاسیس شد و در بخشهای دیگر صنعتی مربوط به رشته ی هوافضا (مثل رادار و اویونیک) و زمینه های دیگر ایرودینامیک، فعالیتهای خود را گسترش داد.

 

 

این دانشگاه همچنان در دوران شوروی حرکت رو به رشد خود را ادامه داد. به طوریکه در سال 1980 ، پنج دانشکده ی اصلی در آن وجود داشت: وسایل پرنده، موتورهای وسایل پرنده، سیستمهای اتوماتیک هدایت وسایل پرنده، انفورماتیک فنی، فیزیولوژی فنی و صنایع رادیویی. در آن دوران حدود 8000 دانشجو در 22 زمینه ی مختلف مشغول به تحصیل بودند که بخشی از آنها از خارج از روسیه به آنجا آمده بودند. اکثر فارغ التحصیلان این دانشگاه از اعضای موثری در تیمهای طراحی و صنایع هوایی روسیه، مانند کارخانه های ((سوخو)) و ((توپولف)) بوده اند.

امروز این دانشگاه فعالیتهای خود را از بخش صنعت هوایی گسترش داده و در صنایع دیگر هم بسیار فعال است، بطوریکه امروز در رتبه بندیهای دانشگاههای صنعتی روسیه جزو دانشگاههای برتر می باشد.


 

 

این دانشگاه در حال حاضر دارای 7 انستیتوی بزرگ و چندین مرکز علمی است که هرکدام نیز دارای چندین گروه میباشند. این انستیتوها عبارتند از :

  • انستیتوی هوایی و حمل و نقل زمینی
  • انستیتوی ساخت وسایل الکترواتوماتیک
  • انستیتوی انفورماتیک و فیزیولوژی صنعتی
  • انستیتوی رادیوالکترونیک و ارتباطات
  • انستیتوی اقتصاد مهندسی
  • انستیتوی فناوریهای اجتماعی
  • انستیتوی تجارت و نوآوریهای صنعتی

 

 

 

 

 همچنین این دانشگاه دارای قسمتهای علمی تحقیقاتی مجزای دیگری هم هست که برای انجام پروژه های علمی بسیار فعالند. برای مثال مرکز آزمایشگاهی مجهز کامپوزیت که اخیرا (مارس 2013)  توسط رییس جمهور تاتارستان در این دانشگاه افتتاح شد.

 

 

 

 

این دانشگاه علاوه بر چاپ کتابهای متعدد، نشریات مختلفی هم در زمینه های علمی، مخصوصا علوم هوایی دارد که از آنها میتوان به روزنامه های ((بال)) و ((هلیکوپتر)) و ((هواپیما)) اشاره کرد. همچنین مجله ی معتبر این دانشگاه با نام ((صنعت هوایی)) از مجلات عضو ISI میباشد و بصورت فصلی منتشر میشود.

 

 

 

این دانشگاه دارای چندین باشگاه تفریحی- ورزشی میباشد که به همراه مجموعه ورزشی مستقل ((اولیمپ)) که شامل استادیوم ورزشی و سالنهای ورزشی متعددیست، میتواند امکانات تفریحی خوبی را برای دانشجویان فراهم کند.

 

 

 

 

دانشگاه کایی همچنین دارای هشت ساختمان بزرگ است که دانشکده ها، گروههای آموزشی، کتابخانه ها، سالنهای غذاخوری، آزمایشگاهها و کارگاههای متعددش را در آنها جای داده است. برای اسکان دانشجویان و میهمانان نیز این دانشگاه هفت خوابگاه و یک مهمانسرا دارد.

 

 

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید